Šiatorská Bukovinka > pre turistov > cyklistika > Tajomným lesom k Shrekovej bažine

Tajomným lesom k Shrekovej bažine
  

17. október 2011 | MC

Trasa:

Šiatorská Bukovinka, žel. zast. » Mizera » Karanč » Nagy Arany-hegy » Karancsberény » Lipoviankse pieskovce » Lipovany » Pleš » Šikov » Farkašova studňa » Tri chotáre » Šiatorská Bukovinka, žel. zast.

otáznik dĺžka: 44 km
otáznik prevýšenie: 1300 m
otáznik časové trvanie: 4,0 h
otáznik asfalt: 9 % (4 km)
otáznik lesné cesty: 75% (33 km)
otáznik náročné chodníky: 16 % (7 km)
otáznik náročnosť: vysoká
otáznik  - v noci: vysoká
otáznik  - v zime: extrémna
MTB trasa ťažká

Trasa sa začína na železničnej zastávke v Šiatorskej Bukovinke (275 m.n.m). Sledujeme červenú turistickú trasu smerujúcu na Karanč. Asfaltovo-šotolinová cesta sa kľukatí ponad Šiatorskú Bukovinku, pomaly naberáme výškové metre. Pohodlnou jazdou minieme Mizeru (460 m.n.m), až sa dostaneme k prvej náročnej stojke. Tento krátky úsek je veľmi ťažko vyšľapateľný aj za sucha, preto si radšej šetrite sily na ďalšie stúpania. Po chvíli sa dostávame na sedlo pod Karančom (617 m.n.m), kde sa napojíme na maďarský žltý turistický chodník, ktorý nás strmými (no jazditeľnými) technickými úsekmi vyvedie až pod vyhliadkovu vežu na Karanči (725 m.n.m), odkiaľ sa môžme pokochať nádhernou panoramatickou scenériou.

Karanč - výhľad

Pozornému oku horského cyklistu určite neujde trail značený zelenou turistickou značkou. Práve po tomto singli pokračuje naša trasa, no po chvíli sa zmení na strminu, ktorá by sa určite páčila DH jazdcom. Zelenú značku sledujeme asi 5 kilometrov až na vrchol s názvom Nagy Arany-hegy (458 m.n.m.). Tento úsek vás svojim náročným terénom a sínusoidným profilom bude stáť veľa síl, ale nedajte sa odradiť ani vysokopravdepodobným defektom - zjazd do Karancsberény (230 m.n.m.) bude stáť za to. Zelenú značku opúšťame teda na vrchole Nagy Arany-hegy na 15. kilometri pri hraničnom kameni s označením VII.11.

Zjazd dlhý takmer 5 kilometrov je značený zelenou štvorčekovou značkou - tá však občas zmení svoju geometrickú charakteristiku napríklad na srdiečko. Maďarom zmysel pre humor evidentne nechýba, no nedajte sa tým pomýliť. Značenie je slabšie na niektorých križovatkách, no ak pôjdete po "hlavnej", nemôžete zablúdiť. V dedine odbočíme vpravo a na jej konci pokračujeme stále rovno po zelenej cyklotrase. Práve tu narazíme na Shrekovu bažinu.

Po chvíli prejdeme znova na slovenskú stranu, no ešte asi 500 metrov pokračujeme po lesnej ceste, až kým sa nerozdvojí. Zabáčame vpravo, kde sa nádherným, mierne sa zvažujúcim singlíkom dostaneme k Lipovianskym pieskovcom a ďalej až do obce Lipovany (215 m.n.m). Za "námestím" bočíme vpravo a príjemnou poľnou cestou stúpame až na najvyšší bod kopca, kde sa cesta vnorí do lesa. Tu sa riadime intuíciou, nakoľko cesta sa mnohonásobne rozvetvuje. Po výjazde z lesa uvidíme obec Pleš (240 m.n.m), do ktorej vedie rýchly zjazd po poľnej ceste. Minieme kostol, následne aj futbalové ihrisko a znova stúpame po poľnej ceste, aby sme sa ďalším rýchlym zjazdom dostali do Šikova (227 m.n.m.).

Shrekova bažina

V Šikove bočíme opäť vpravo, aby sme sa dlhou poľnou cestou dostali až k poľovníckej chate. Od nej začneme ukrajovať posledné výškové metre dnešného výjazdu. V temnom lese plnom nízkej aj vysokej zveri ideme stále po "hlavnej" až do sedla, kde narazíme na križovatku ciest. Tu bočíme opäť vpravo. V nasledujúcom zjazde míňame krmelce a posedy na Troch chotároch (445 m.n.m). Pozor, po chvíli takmer na hraniciach s Maďarskom (pre nás už známom mieste) zabočíme ostro vľavo! Technický zjazd nás dovedie až na železničnú zastávku v Šiatorskej Bukovinke (275 m.n.m.), kde sa táto dnešná trasa prechádzajúca najzápadnejšou časťou Cerovej vrchoviny pred cca štyrmi hodinami začala.


späť na zoznam článkov

Oficiálna stránka obce